Chyby, potenciál a vylepšenia blog.sme.sk

Autor: Andrej Buday | 2.11.2007 o 9:30 | (upravené 31.5.2010 o 11:26) Karma článku: 7,17 | Prečítané:  2643x

Som si istý, že ich máte všetci kopu. Toto sú moje, ktoré som zozbieral.

Chyby

Toto sú len chyby systému, ktoré som našiel.

1. Vytvoríte si nový článok a na písanie používate vizuálny editor. Ako vždy urobíte tvrdku a chcete ju vymazať pomocou kláves delete alebo backspace. Niekedy sa však stane, že klávesy nereagujú (jedná alebo druhá, alebo aj obidve) a jediná možnosť ako zmazať chybu (slovo, písmeno, odsek ...) je celý ho označiť a stlačiť medzerník. Po chvíľke stŕpnuté klávesy zase fungujú.

Nemyslím si, že je to priamo chyba systému ale skôr len TinyMCE WYSIWYG editora. Kto vie ...

2. obrázok Ako bloger som si spravil nových priateľov s ktorými som si vymenil linky. Ich množstvo je veľké a systém na vkladanie linkov nie je práve najchytrejší. Ak si chcem napríklad vložiť ďalší link pod kolonku moji známy, bolo by to nemožné, lebo system dáva linky na seba, nie na ľubovoľné zvolené miesto.

Je to jednoduché a dobré pre iných ľudí ako ja, ale v tomto mieste by som len podotkol, že by sa na tomto dalo trochu popracovať - od vkladania linkov na "spriatelené" blogy (nie obľúbené) až po online import obľúbených stránok z vybrali.sme.sk

Čo mi však vadí je fakt, že keď sa vynechá prázdne políčko (aby som v budúcnosti nemusel ako ťuťmák všetko prepisovať), zobrazí sa ako prázdna odrážka. Zaujímavosťou je, že na úvodnej stránke sa to zobrazí správne. Len po kliknutí na kompletný zoznam to funguje nesprávne... odkaz

3. obrázok Chyba v css pre IE6 (verzia 6.0.307 ). Chýb s validitou css pre IE6 majú aj obrázky. Napr. článok dozadu o kreativite headrov na blog.sme.sk ktorý sa zobrazuje nesprávne v IE6.


Potenciál

Napriek tomu, že na internete je veľké množstvo možností ako si založiť blog, blog.sme.sk je pre mňa najlepší a poráža aj googlov blogger.com. Ale nie vo všetkom ...

V čom blog.sme.sk za blogger.com podľa mňa zaostáva ?

 • povolil adsence - to znamená, že aj bloger si "môže" privyrobiť (naivná predstava, ale ta možnosť tam je ...)
 • možnosť z výberu rôznych layoutov (grafické zobrazenie stránky) + možnosť vytvoriť si vlastnú. Je to trochu zložitejšie ale je to možné. Niektoré sú naozaj pekné.
 • systém funguje na inom princípe a preto nemá až tak prísnu cenzúru. Môžu sa vytvoriť aj iné blogy ako osobné alebo firemné.

+ Čo sa mi na blog.sme.sk páči +

 • dobrá, funkčná a jednoduchá administrácia (táto vec sa nevidí často ;) )
 • jednoduchý layout, ktorý používajú všetci a predsa u každého vyzerá unikátne
 • neobmedzený priestor na upload
 • ľahké vkladanie a editovanie textov, obrázkou, videa ...
 • pagerank 6 pre blog.sme.sk a 3 pre buday.blog.sme.sk. V praxi to znamená, že mi cez google chodí okolo 50 ľudí denne.

- Čo sa mi na blog.sme.sk nepáči -

 • CENZÚRA - Cenzúra je tŕňom v oku mnohých z nás. Podľa mňa by mohla byť jemnejšia, alebo tvorená davom (niečo ako na blogger, ale neviem ako to tam funguje presne). Viem, že u nás to robí karma, ale tej blbosti som nikdy neprišiel na koreň ... Napr. ja som bol 2x vyhodený zo zoznamu blogerov a už veľmi dlho nie som vo výbere blog.sme.sk. Nebyť mojej vlastnej iniciatívy, nikdy by som nezisti prečo ma vykopli 2x :( (porušenie kódexu blogera o umiestní bartrovej reklamy a fotka na ktorej nebolo vidieť moju tvár).
 • Výber sme.sk - Neviem podľa akých pravidiel sa tento výber robí alebo kto je platení zato aby tieto veci čítal, ale články v sekcii všetko sú často krát lepšie než vo výbere. Formulka v kódexe blogera o znovuzaradení do výberu sa mi preto skôr zdá ako falošná nádej, nie reálna skutočnosť.

RADA Ak chcete ostať vo výbere - píšte o veveričkách na strome a lienkach v tráve ....

 • Väčšia rozmanitosť ľudí - Koľko ľudí, toľko chutí. Ale to je skôr len môj osobný problém vyplývajúci z tvorby blogu na známom servery.

 

 

Vylepšenia

 

andrej-buday.jpg

 

Po kliknutí na miniatúru sa zobrazí celý obrázok . Pozor - veľkosť 2MB !

 

Pozadie (1.) - Pozadie by sa mohlo dať meniť. Napr. úplne podľa jednej farby ( čierna ) , alebo vkladať obrázok ( Tomáš Gluchman )

Čierny skin - V sekcii nastavenie blogu nájdete "úžasne" farebné skiny ako indiánska-červená, žltá, ... ale obyčajnú čierna by ste tam hľadali márne.

Obrázky aj v perexe (2.) - Možnosť vkladať obrázky aj do perexu. Na blog.sme.sk a na úvodnej stránke blogu by boli rušené (nezobrazovali by sa), ale v samotnom článku by boli zapnuté.

Zarovnanie (3.) - Pravý banner v sekcia "motto" a "o autorovi" by mohol rozťahovať text na celú šírku. Teraz pri zarovnaní do ľava, to vyzerá tak kostrbato.

Obrázky kníh (4.) - Na blog.sme.sk sa dajú predávať odkazy na nákup kníh cez martinus.sk (ja tam nepatrím, takže nebudem mať potešenie zo zisku z predaja kamasutry cez môj web :)) ). Viete, nikdy sa do tejto sekcie (čo práve čítam) nepozerám. Viete prečo ? Lebo ma tam nič nezaujme. Ale keby namiesto linkov boli obaly kníh - možno by som aj klikol. Nehovorím, že ide len o martinus. Ale každý kto chce ostatným povedať čo číta, si určite dá aj tu námahu aby tam dal aj obrázok. A verte, že je efektívnejší ako link. Porovnať si to môžete na obrázku alebo dole.

 

Obľúbené video (5.) - Máme tu miesto na "Čo práve čítam" , "Moje obľúbené stránky" , "Moje obľúbené blogy" ale sekcia "Obľúbené video" alebo "Čo práve pozerám" mi tu chýba. Išlo by o jednoduché vkladanie videa z youtube, atď...

Obrázok týždňa (6.) - Nemyslím priamo fotoblog, ale skôr len galériu kde by ste našli pár pekných kúskov.

Podrubriky (7.) - Rubriky by mohli mať podrubriky. Možno aj čísielko v (), ktoré hovorí koľko obsahujú článkov. Alebo po kliknutí na rubriku by ukázala top články (podľa návštevnosti alebo karmy).

Anketa (8.) - Možnosť vkladať do článkov jednoduché ankety. Napr. také ako používa DSL.sk na konci tých svojich. Bolo by to príjemným spestreným, ktoré mi niekedy chýbalo.

A niekde som čítal (Slovenka), že takéto ankety podporujú socializáciu čitateľa. Keď vyjadrí svoj názor (jednoduchšie ako diskusia) a nútia ho vrátiť sa po čase a zisťovať výsledok.

Karma + Karma - (9.) - Samotnú karmu som nikdy nepochopil. Ale ak by existoval záporná karma, niektorým jednotlivcom by som ju určite udelil.

Možno by mohla byť napr. taká séria tlačidiel " Zvyšujem karmu za " : pracovitosť, pomoc, umeleckosť, ...

A keď už nič iné, tak aspoň zmente obrázok "dobrý článok, zvýšiť karmu" . Sa mi nepáči :), by bodol nejaký nový... ( Karmu si predstavujem ako nejakého modrého ducha)

Najnovšie, Najčítanejšie, Najväčšia karma (10.) - Mnoho známych ľudí v blogingu odporúča, nenechať svoje najlepšie články zaniknúť v čase. Išlo by o jednoduchý vec, ktorú už sme.sk používa. V tabuľke by boli linky na naše najnovšie, najčítanejšie (počet celkových čitateľov) a najlepšie (s najvyššou karmou) články.

Bol som tu (11.) - (to už je určite nereálna vychytávka) Zobrazovať miniatúry ostatných používateľov blog.sme.sk na stránke, podobne ako to robí napr. mybloglog.

Vzájomná výmenná reklama (12.) - Na princípe výmennej reklamy by mohla fungovať takáto malá službička niekde dole na stránke. Keby niekto nevedel - koľkokrát sa zobrazí reklama cudzia na mojom blogu, toľkokrát sa môže ta moja zobraziť niekde inde (na iných blogoch).

Povolenie reklamy - blogeri by mohli zarábať ( :))))) hahaha ) . Viem, že sa neplánuje žiadna zmena v kódexe blogera ohľadne reklamy, ale taký etarget by na slovenské pomery bodol.

Podpora paypal - V kódexe blogera je zakázaná akákoľvek reklama. Nevidím teda žiadnu inú možnosť ako si aspoň čiastočne nahradiť strávený čas písaním. Ale v kódexe sa mi nepodarilo zistiť ako je to s donáciami. Paypal ešte nie je rozšírená služba ale vytvoriť priateľské prostredie minimálne na takúto podporu by nebolo na škodu veci.

Väčšia podpora widgetov, plus nejaký vlastný - Nepovedal by som, že keď si chcem dať na stránku nejaký zaujímavý widget (také somarinky ako hodinky, počítadlo, feedjet, ....milióny ich je) tak, že sa to nedá. Ale je to na úkor obsahu sekcie O autorovi alebo miesta nad fotografiou. Samotne miesto iba na widget chýba.

Plus nejaký ten vlastný, kde by sa zobrazovali nové články na blog.sme.sk. Napr. ako Digg.com widget .

Feedjit a lepšie štatistiky - widget, ktorý používam na pravej strane. Hovorí o tom kto a odkiaľ prišiel na aký článok. Nebolo by zlé mať takéto niečo šikovne integrované do stránky. Minimálne do štatistík a analýzy pre autora.

btw - nepovie mi niekto ako zistím koľko ľudí odoberá moje RSS ? Či som to iba ja, alebo to je aj niekto iní ... a čo znamená "Počet požiadaviek na RSS export" - ide o návštevy v rss alebo len zobrazenie rssčka samotného ?

 

Je čo vylepšovať ;)

 

 

 

This is the end

Ono to je tak, že bloger zo seba dáva všetko a na oplátku nedostáva nič. Včera som bol dieťa a dnes som musel dospieť. Niekedy sa mi už zdalo, že rozmýšľam viac o veciach ako budú vyzerať na blogu ako v skutočnosti sú. Nehovorím, že blogovanie je zlé. Ale je zlé, ak vám prerastie cez hlavu a neprináša vám potešenie alebo úžitok. Blog.sme.sk je jedna veľká fabrika, bez nejakej väčšej možnosti odlíšiť sa od všetkých ostatných. A ak sa aj o to pokúsite, stanete sa nevyhovujúcim výrobkom zrelým do koša.

Možno sa zdá tento článok ako kritika všetkého a všetkých na blog.sme.sk. Ale verte alebo nie, vždy som odporúčal a vždy budem odporúčať blog.sme.sk ako systém na založenie blogu.

Blogvanie bola zábava a sranda, keď som bol mladší. Ale dnes keď šetrím každú korunu a sekundu voľného času je mi to na príťaž.

Tak sa maj môj milý blog.sme.sk blog. Toto sú moje posledné slová - this is the end .

 

P.S. : Tento článok som pripravoval 2 mesiace zbierania materiálov a  nápadov + 10 hodín výroby. Všetko čo z toho mám je dobrý pocit, že som vrátil blog.sme.sk všetko čo dal on mne. (dobrý pocit)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?


Už ste čítali?