Medzinárodný deň uteráku - 25. Máj

Autor: Andrej Buday | 25.5.2007 o 10:10 | (upravené 25.5.2015 o 13:27) Karma článku: 10,27 | Prečítané:  11871x

Duglas Adams napísal jedno neobyčajné dielo - Stopárov sprievodca po galaxii. Duglas Adams v roku 2001 zomrel a ako spomienka na jeho pamiatku vznikol Towel day (Deň uteráku).

 

Stopárov sprievodca
po galaxii

Zväčša neškodná

Život, vesmír
a všetko

Zbohom a ďakujeme za ryby

Reštaurácia na konci
vesmíru
 

Niečo o Stopárovom sprievodcovy po galaxii :

V anglickom originály je kniha The Hitchhiker's Guide To The Galaxy. U nás vyšlo toto dielo v dobrom preklade vrátane pokračovaní "Reštaurácia na konci vesmíru" a "Zbohom a ďakujeme za ryby".

Stopárov sprievodca galaxiou je najpredávanejšia kniha vo vesmíre a výbava každého stopára. Stojí iba 54 SK, ale poštovné je v prepočte viac ako 7 432 566 892 430 123 777 234 biliónov SK. Kniha obsahuje všetky informácie aké je možné vo vesmíre získať, vrátane návodu ako si pomocou spinky na papiere ostrihať nechty. Ale to všetko by nestačilo aby sa stala najpredávanejšou a porazila také tituly ako "53 možností ako sa zabaviť v 0-gravitácii" alebo trilógiu "Kde sa Boh zmýlil", "Najväčšie božie omyly", "Kto je vlastne Boh" . Oproti všetkým má jednu neuveriteľnú výhodu. Na jej zadnej strane je veľkými písmenami vytlačené heslo "NEPANIKÁRTE!"

Načo je dobrý uterák ?

Citováno ze Stopařova průvodce po galaxii: Ručník je skutečně kolosálně užitečná součást výbavy hvězdného stopaře. Především má značnou praktickou cenu - můžete se například do něj zabalit, aby vám nebylo zima, když poskakujete napříč chladnými měsíci planety Jaglan Beta. Můžete na něm ležet na zářivých, mramorovým pískem vystlaných plážích Santraginu V a vdechovat opojné výpary z jeho moří. Můžete na něm spát pod hvězdami, jež tak rudě září na planetě pouští, Kakrafúnu. Můžete ho použít jako plachtu, až poplujete na maličkém voru po proudu drsné řeky Moth, můžete ho namočit pro boj zblízka, nebo si jím zahalit hlavu, abyste necítili jedovaté pachy žravé obludy Blátotlačky z Traalu a nestřetli se s jejím pohledem (je to nepředstavitelně tupé zvíře, myslí si, že když ji nevidíte, nevidí ani ona vás - blbá jak tágo, ale značně žravá). Když jste v úzkých, můžete jím signalizovat o pomoc. No, a samozřejmě se jím také můžete utřít, pokud vám po tom všem ještě připadá dost čistý.

Co je však ještě důležitější, je obrovský psychologický význam ručníku. Tak například když nějaký paďour (paďour = ten, kdo není stopař) zjistí, že stopař má ručník, automaticky předpokládá, že vlastní rovněž kartáček na zuby, žínku, mýdlo, krabici sušenek, čutoru, kompas, mapu, klubko provázku, sprej proti mravencům, výbavu do deště, skafandr atd. ap. A nejen to. Rád stopaři půjčí kterýkoli ze jmenovaných předmětů nebo cokoliv jiného, co stopař nešťastnou náhodou "ztratil". Onen paďour si totiž pomyslí, že ten, kdo dokázal stopovat napříč a našíř celou galaxii, žít v drsných podmínkách a za pár šupů, porvat se s osudem a přeprat ho, a kdo přesto vždycky ví, kde má ručník, je zřejmě člověk, s nímž je nutno počítat.

Tento obrat ostatně pronikl i do stopařského slangu. Lze například říct: "Hele, sasuješ toho húpyho Forda Prefecta? To ti je teda frúd, kterej fakticky ví, kde má ručník." (sasovat = znát, brát na vědomí, seznámit se s, poznat po sexuální stránce; húpy = opravdu děsný frajer, frúd = opravdu děsně správný frajer)

Prevzaté z rucnik.ic.cz .

Kde do čerta to vlastne žijeme ?

vesmir-universe-god-boh.gif

Áno, tak toto je on. "Universe" z pohľadu Boha. Tu vidíte, akých malých je 13.77 miliárd svetelných rokov.

Zámerne budem písať výrazy v angličtine, lebo je to vraj svetový jazyk s ktorým sa všade dohovoríte.

vesmir-universe-god-boh-small.jpg

Toto je "Universe" ako si ho predstavujeme my. Nepýtajme sa Boha, Alaha alebo Budhu, kde je "Universe". Nebudú vám rozumieť, pretože oni to jednoducho volajú 42. Radšej sa ich spýtajte, kde je "Hydra Supercluster". Možno nebudú vedieť, a preto sa spýtajte na "Virgo Supercluster". Na a práve vnútri nájdete menšie zoskupenie 40 galaxii, ktoré sa volajú aj "Local Group".

kopka-galaxy.gif

Teraz sa snažte nájsť "Milky Way". Možno vám radi pomôžu ľudia žijúci v "Andromeda Nebula". Pýtajte sa ich na smer.

milky-way.jpg

Keď nájdete "Milky Way" budete určite potrebovať mapu, lebo je tam rušnejšie ako v centre v dopravnej špičke. Teraz nájdite "Local Arm" (známy aj ako "Orion Arm") medzi "Perseus" a "Sagittarius Arm".

3. prstenec v poradí od oka galaxie je miesto ktoré hľadáte. Tu sa nachádza "Solar System". Verili by ste, že v minulosti si nejakí hlupáci mysleli, že neexistuje nič viac ako Zem a Slnko sa točí okolo nej ? Dokonca existovali aj fanatici s názvom "Kresťania", ktorí akékoľvek iné teórie spaľovali na hraniciach ...

milkyway-galaxy-rings-outer-inner.gif

Po tom čo nájdete centrálnu hviezdu "Sun", tretia planéta smerom od centra je "Earth", resp. naša milovaná matička Zem (modro-zeleno-biela planétka).

solar-system.jpg

V jednej starej budove v súhvezdí "Alpha Centaury" visí už 50 rokov oznám o demolácii Zeme a výstavbe medzihviezdnej diaľnice. Ale zatiaľ sa akosi nič nedeje.

Táto planéta je dosť zvláštna. Žijú tu napr. ľudia, čo čítajú 2000 rokov staré knihy a modlia sa 10x denne. Alebo napr. takí, čo považujú hodinky za veľmi užitočnú vec.

earth-zem.jpg

Toto je Európa. Je tu okolo 30 štátov a 500 miliónov ľudí. Je plná protikladov. Napríklad na pomenovanie formulára pre daňové priznanie existuje až 50 spôsobov, zatiaľ čo na názov jedla z teplého psa iba 1.

Europe.JPG

A toto je ono. Naše Slovensko. Občas keď nemyslím na svet, ktorý je tam vonku, som hrdý na to, že som sa tu narodil. V teple slnečných lúčov sa pozriem cez okno kuchyne a zavše si spomeniem na pesničku Karla Duchoňa "In the vallies" :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?


Už ste čítali?