Mesto Paríž - cesta tam a späť #02

Autor: Andrej Buday | 19.4.2007 o 17:46 | (upravené 31.5.2010 o 16:50) Karma článku: 10,62 | Prečítané:  5865x

Sobota 7:00 a spolubývajúci ma budí. Bol svieži ako rybka, čo sa o mne nedalo povedať. Veď ako by som aj mohol, keď som celú noc počúval jeho rezanie motorovej píle. Neostávalo mi však nič iné ako urobiť to, na čo som do Paríža prišiel.

Stanica metra, cesta nevľúdnym metrom, vystupujem. Stúpam po schodoch a na chvíľu zmeraviem. Môj pohľad mi vyrazil dych. Ako to opísať ? Čítate o nej, myslíte na ňu, občas sa o nej aj s niekym rozprávate. Ale prídete v okamihu, keď to najmenej čakáte.

Stúpal som krok za krokom po schodoch na čerstvý ranný vzduch. Zaneprázdnení ľudia prechádzali okolo a nevenovali mi pozornosť. Ale ona sa nikam neponáhľala. Bola tam - Eifellovka. Na ten pohľad nikdy nezabudnem. Všetko čo som doteraz v Paríží zažil mi pripadalo, len akoby to bolo oproti v susedstve. Ale pohľad na Eifellovku, ktorá bola tak neuveriteľne blízko vo mne prebudil tú časť mozgu, ktorá hovorí "Toto sa nedeje každý deň v tvojom živote!!!". Bolo to akoby ste sa prechádzali po sídlisku a len tak mimochodom vám za blokom stál 300 metrový vysielač.

Všade na svete je to Parlament. Len vo Francúzku je to Nationale Assamble. Práve tu sa konala konferencia na ktorú som bol pozvaný. Som však sklamaný, pretože pre zlé počasie nad Európou som prišiel o jeden deň neskôr a veľa veci som nestihol.

Nationale-assamble.JPG

Ale aj tak som získal neuveriteľné cenné skúsenosti. Celá komunikácia prebiehala len v Anglickom jazyku, čo ku koncu dňa viedlo k miernej bolesti hlavy. Nepovedal by som, že počúvať a rozprávať 8 hodín po anglicky je niečo ťažké. Len by človek nemal vhupnúť do toho hneď naraz. Zvykať si postupne.

Eiffel-Paris.JPG

Keď bol koniec konferencie so všetkými som sa rozlúčil v nádeji, že sa ešte niekedy v budúcnosti stretneme. A potom už len fijú užiť si večer v Paríži. Môj sprievodca mal dobré skúsenosti s ulicami Paríža. Myslím, že bez neho by som bol stratený.

Vystúpili sme z metra na ulicu a zamier k Eifellovke. Problém bol, že som sa vôbec nevedel orientovať. A opäť mi Eifellovka vyrazila dych. Vystúpila spoza rohu budovy s neuveriteľnou grandióznosťou a pompéznosťou. Bola nádherná, vysvietená tisíckami malých žiaroviek, ktorých obraz sa odrážal od zamrznutých fontán Trocadera.

Eiffel-tower.JPG

V Paríži bol nádherný zimný večer. Vzduch bol svieži a kedže som netúžil po romantickom výstupe na Eifellovku, alebo po romantickej plavbe po Seine s mojim sprievodcom, rozhodol som sa prejsť po nábreží Debbili ( :)) ).

Paris-Sanzelize.JPG

Neuveriteľne vyčerpávajúci deň plný noviniek a skúsenosti, historie a romantiky som skončil na Šanzelizé. Potom len chytiť metro a stratiť sa v temných tuneloch Metropolitu.

Spolubývajúci bol túto noc zhovievavejší. Namiesto lesného porastu sa rozhodol píliť len menšie kríčky.

Nedeľa

Nádherné sú Parížske rána. Svieži vzduch, pohľad do susedovej kúpeľne oproti cez ulicu alebo hádajúci sa Indovia z vedľajšej izby robia život v Paríži od prvého prebudenia tak rozmanitým.

Paris-morning-fresh-air.JPG

Len si tak sadnúť a vychutnávať atmosféru. K tomu nejaký ten rohlík s označením MADE IN SLOVAKIA s dátumom spotreby 4 dni dozadu a kávička v cestovnom balení od Neskaféé na zábradlí francúzkeho okna. To sú veci, čo si za peniaze nekúpite. Ale získate ich len dávkou trpezlivosti. (Pozri článok Mesto Paríž - cesta tam a späť #01)

 

Paris-morning-window.JPG

Keď som sa rozprával so spolubývajúcim, zistili sme pár dôvodov prečo môže byť v Paríži aj nuda. Hlavne 3 dôvody sú : 1. je tu veľa holubov, 2. neviete francúštinu a preto si nemôžete prečítať noviny, počuvať rádio alebo pozerať TV, 3. tam nie ste s niekym koho máte rád (hmhm, viete ako to myslím).

Aby sa môj spolubývajúci rozptýlil, zabával sa pozorovaním cudzieho chlapa v kúpeľni. (Všimnite si jeho úsmev.)

 

Paris-morning-fresh-air-2.JPG

V denníku SME som kedysi čítal , že Američania majú veľké psychické problémy keď sa vrátia z Paríža. Vraj si ho predstavovali pekným a romantickým. Avšak trochu som podcenil ich nadutosť a márnotratnosť. Mesto tisícich lámp, mesto módy a lásky vôbec nie je tak úžasne a neuveriteľne pekné ako si ho predstavujeme.

Je to len obyčajné mesto so škaredim metrom.

 

Nedeľa bola vyhradená len na pamiatky.

Luvre-Paris.JPG

Vnútorné námestie Lúvru. Ak sa pozriete na fotografiu možno sa vám zdá, že vidíte priečelie jednej budovy. Ono to aj budova aj je, ale len polovica z jednej strany štvorca, ktorý vytvára vnútorné námestie. Fotka je urobená zo stredu námestia. Je to jednoducho jeden veľmi veľký dvor.

Luvre-paris-pyramide.JPG


Tak, trochu umeleckej fotografie. Pozeráte sa na sklenenú pyramídu Lúvru. Skutočné impozantná stavba. Väčšia ako som si predstavoval. (ak niekto chce, mám aj iné "umelecké" foto)

19/Luvre-Paris-pyramide-mate-Erik-Flat.JPG" border="0" alt="Luvre-Paris-pyramide-mate-Erik-Flat.JPG" title="Luvre-Paris-pyramide-mate-Erik-Flat.JPG" width="640" height="480" />

Lúvr bol postavený Napoleónom aby zhromažďoval umelecké predmety z celého sveta. Môj spolubývajúci by sa tam určite hodil. V pozadí môžete vidieť už spomínanú sklenenú pyramidú, v ktorej základní by podľa Dona Browna mala byť pochovaná Mária Magdaléne. Hmmm, mať tak viac času, aj by sme to so spolubývajúcim checkli.

erik-flat-paris-pyramide.JPG

Tak toto je Paríž. Ostrov, na ktorom leží mesto už viac ako 2500 rokov. Z malej rímskej dedinky uprostred rieky sa dnes vypracovalo na mesto s 10 000 000 obyvateľov.

paris-isle.JPG

So spolubývajúcim sme prechádzali pamätihodnosti a nemohli sme obísť ten najkrajší v Paríži - Chrám Matky Božej.

Erik-flat.JPG

chram-matky-bozej.JPG

Všetci Francúzi sú podľa mňa veľkí nacionalisti. Obrázok dole je divadlo postavené na mieste, kde kedysi stála Bastila. Hrozné väzenie francúskych kráľov, z ktorého sa vraj nikomu nikdy nepodarilo újsť. (S čím musím nesúhasiť, lebo v Belmondových filmoch to trvá približne 3 minúty.) Parížania sa jedného dňa naštvali a jednoducho ju strhli. (Veľmi nechápem ako je možne sfúknuť kamennú pevnosť ako domček z karát.) Potom začala Francúzka revolúcia a masové popravy na štýl " tam je gilotína, ďalší prosím ".

 

bastila-paris.JPG

Tak toto bol Paríž. Chvíľa sem, chvíľka tam a môj víkend v Paríži je na konci. V nedeľu popoludní naskočím na lietadlo na letisku Charles de Gaul a večer o 11 som doma.

chales-de-gaul-airport.JPG

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Takto sa to robí, do psej matere! (komentár)

Ak ostatný skríning niekomu pomohol, boli to starostovia a primátori.

Režisér Vinterberg pre SME: Film Chľast ma po smrti dcéry zachránil

Vyrastal medzi hipisákmi, tí mu dovolili všetko.


Už ste čítali?